Aedade ehitus

Aedade ehitus

Aedade ehitus algab planeerimisest

Esimene asi, millele mõelda tasub, on piirdeaia funktsioon. Mille jaoks Te aeda vajate? Privaatsus? Turvatunne? Laste või loomade seeshoidmine? Vaate varjamine? Ükskõik milline on funktsioon, see peab sobituma keskkonda. Vaadake ringi naabruskonnas. Tutvuge võimalike piirkonna ettekirjutustega. Tavaliselt on enim ettekirjuatud aia kõrgus ( linnades ja elamurajoonides üldjuhul on maksimaalne lubatud kõrgus 1,5 m). Visuaalsest aspektist lähtudes on piirdeaia kõrgus suhtes krundi suurusega. Väikese krundi ünber liiga kõrge aed võib mõjuda kohatuna. Meeles võiks pidada, et avatud või osaliselt avatud piirdeaed on tõhusam tuulemurdja, kui avadeta aed. Avadega aed hajutab tuult, kinnine aed aga paneb tuule aia ümber keerutama.

Aiad peab ehitama oma kinnistu piiridest sissepoole.

Tihtilugu rajavad eesti majaomanikud  fassaadaia eksklusiivsema ja hinnalisema (metallaed) ning külgmised piirdeaiad pigem tagasihoidlikumad (võrkaed). Samas, kui soovitakse naabrite suhtes privaatsust, siis sellisel juhul on praktiline ning mõistlikus hinnaklassis puitaed

Viisakas on rääkida naabritele oma aia ehituse plaanidest, see aitab vältida pingelisi suhteid või juriidilisi vaidlusi. Ehk saate jagada nii töid kui kulutusi aia ehitusel. 

Aedade ehitus – küsige hinnapakkumine

Hinnapäringu juures andke teada olulistest faktidest, see annab võimaluse teha kohe adekvaatne hinnapakkumine:

  • mõõdud
  • milline on pinnas (kivine, liivane, paene, soine)
  • märkige ära, kui on tegemist ebatasase pinnaga (astmetega aed, kaldpind)
  • esiaia üldlaius (selle järgi näeb ära, kas on võimalik paigaldada liugväravat, mis vajab küljele avanemise ruumi)
  • väravaautomaatika soovi puhul, andke teada kas elektrikaabel on toodud värava juurde. Kui ei ole toodud, siis kas tänavakivi on juba paigaldatud ehk et, kui lihtne või keeruline on kaabeldust lisada
  • mainige ka seda, kui on tegemist mingi piirkonna eripäraga: tugevad tuuled vms.

Aedade ehitus on alati võimalik ka oma jõududega ette võtta.

Sellisel juhul vajate üldjuhul vaid detaile: aiapostid, värava raam, keevishinged ja muud vajalikud detailid. Nende osas pöörduge samuti julgesti meie poole, me teeme need Teile valmis!

Kindlasti peab mainima, et enne erilahendusega või suurt töömahtu hõlmavate piirdeaedade puhul (kui puudub arhitekti joonis) teeme me aia ehituse lahendusele eskiisprojekti, mille Teiega kooskõlastame. Ükskõik kas paigalusega tegeleme meie või keegi teine. Nii saab kindel olla, et oleme üksteisest õigesti aru saanud ja kõik detailid saavad toodetud ootuspäraselt.

Aiapostide paigaldus 

loe täpsemalt siit

Aedade ehitus – täite võimalused

Aiatäite (võrgu, puidu, metalli vms) paigaldamisega saab alustada minimaalselt 3 päeva pärast aiapostide paigaldamist.

Võimalusi aia lõpliku väljanägemise osas on piiritult. Laske fantaasial lennata ja meie aitame nõu ja jõuga!

Mõned näited:

Aedade ehitus – värava valik

Tutvu võimalustega lähemalt:

Veel huvitavat lugemist:

Piirdeaiad
Aiaväravad