punutud võrkaed

Võrkaed

Võrkaed on üldjoontes soodsaim ja kõige lihtsamini ning kiiremini paigaldatav piirdeaia lahendus. Astmetega aia puhul ei ole enam paigaldus nii lihtne, see töö jätke professionaalide hooleks.

Võrkaed on ilmastikukindel ja kauakestev piirdeaia tüüp, kuna see on tsingitud ning hiljem pulbervärvitud.Võrkaed vajab minimaalset hooldust ja tagab hea ohutuse.

Võrkaeda ei peeta kõige köitvamaks elamupiirdeks. See võib olla aga parim valik, kui soovitakse säilitada vaadet, samas aga on vaja kaitset laste ja lemmikloomade tänavale pääsemise eest. Samuti on võrkaed mõistlik valik, kui soovitakse visuaalset efekti luua hoopis haljastusega, sellisel juhul ei ole alati mõtet investeerida kalli piirdeaia rajamisse.

Meie kogemuse baasil eestlased rajavad tavaliselt tänavaga piirneva piirdeaia osa hinnalisema ja efektsema. Külgmisteks ja tagumiseks piirdeaiaks saab aga võrkaed.

Võrkaed jaguneb:

  • keevisvõrkaed
  • punutud võrkaed
  • kergpaneelaed

Enim kasutatakse elamuehituses keevisvõrkaeda.


Keevisvõrkaed

Üldiselt on seda tüüpi võrkaed eestis laialtlevinud, kuna on kõige soodsam lahendus. Samuti on seda võimalik kiirelt ja lihtsalt paigaldada.

Keevisvõrkaed

Keevisvõrkaed

Paraku siiski odav ja väga hea ei käi tavaliselt käsikäes, nii ka keevisvõrkaia puhul.
Murekohtadeks keevisvõrkaia puhul on materjali tugevus. Arendaja poolt ehitatud elamurajoonides on sageli kasutatud kõige odavamat võrkaeda, mis tehtud 2,2 mm traadist ning 75 x 100 silmaga. See lahendus aga ei pea vastu lume raskusele, samuti üleronimisele, koera hüppamisele vms. Minimaalne traadi paksus peaks olema 2,5 mm ja silma suurus max 50 x 100 mm. Väga hea oleks keevisvõrgu lahendus silmaga 50 x 50 mm. Probleem keevisvõrkaia puhul on see, et kui näiteks lumi selle oma raskusega ära vajutab, siis ta ei tõmbu hiljem tagasi. Väljaveninud võrkaeda hiljem taastada võib olla keeruline või võimatu.
Keevisvõrk on kaetud kõrgkvaliteetse plastikuga ning valmistatud tsingitud terastraadist.


 Punutud võrkaed

punutud võrkaed

Punutud võrkaed

Enamuses nõukogude ajal rajatud võrkaedadest olid valmistatud punutud võrgust. Tegelikult on selline aed vastupidav, kindlasti enam vastupidavam, kui tänapäeval juurde lisandunud keevisvõrkaed. Paljud aiad on veel säilinud küll roostes, kuid täidavad oma funktsiooni. Materjal võiks samuti olla minimaalselt 2,5 mm traadist. Eeliseks keevisvõrkaia ees on pingutustraadid, mis lisatakse aia alla äärde, üles äärde ja keskele. See tagab selle, et juhul, kui raskuse tõttu aed ära vajub, tõmbub ta tagasi ning teda saab hiljem pingutada.

 

 


 

Paneelaed

Paneelaiad liigitatakse kahte erinevasse tüüpi:

  • 3D paneelide valmistamiseks kasutatakse kas 4 mm või 5 mm terastraati.
Paneelaed 3D

Paneelaed 3D

Paneeli tugevduseks kasutatakse spetsiaalset horisontaalset painutust, mis tagab selle suurema jäikuse ning stabiilsuse. Paneeli “silma” moodustab ristkülik, mille laius on 50 mm ja kõrgus 200 mm.

Standardlahendustes kasutatakse kuumtsingituid või rohelisi RAL6005 paneele ning nende võimalikud kõrgused on vahemikus 830 mm … 2430 mm. Paneelide mõõtudega saate tutvuda siin

3D paneele kasutatakse tavaliselt eraaedade, parkide, spordiväljakute ja tööstuskinnistute piiramiseks, kuna paneeli juures kasutatav paksem traat võrreldes võrkaiaga tagab suurema vastupidavuse nii turvalisuse kui ka talvise lumeraskuse korral.

 

  • 2D paneelid – paneelid valmistatakse kas horisontaaltraadist läbimõõduga 6 ja 8mm ja vertikaaltraadist 5 või 6mm.
Paneelaed 2D

Paneelaed 2D

Paneeli silma moodustab sarnaselt 3D paneeliga ristkülik (silma laius 50mm ja kõrgus 200mm). Standardlahendus on kas kuumtsingitud või roheline RAL6005 paneel.

Paneeli võimalikud kõrgused: 830mm…2430mm. 2D paneele kasutatakse tavaliselt suuremat turvalisust nõudvate piirete korral. Näiteks lennujaamade ja vanglate piirdeaiad.

 

Topdoor tehtud võrkaiad on näha siin

Loe lähemalt:

Paneelaiad
Aia ehitusest
Aiapostide paigaldamisest
Väravatest
Piirdeaiad