Puitaed 2016-11-17T12:28:54+00:00
Puitaed

Puitaed

Puitaed

Puidu mitmekülgsus võimaldab seda kasutada iga projekti puhul, alates kõige lihtsamatest ja lõpetades kõige elegantsemate ning dekoratiivsematega.

Puitaed ehitatakse üldjuhul kas vertikaalsetena või horisontaalsetena.
Piirdeaia kõrguse ja laudise tihedusega mängides annab maja hoovi muuta privaatsemaks ja mürakindlamaks.
Puitaia materjalidest pakume nii hööveldatud kui hööveldamata puidust aedasid.

Puitaia ehituse eripärad

Maapinna ja piirdeaia puidust osade vahele peab jääma minimaalselt 100 mm. Muidu pääseb niiskus laudisele ligi ja hakkab seda mädandama. Kindlasti tasub mõelda piirdeaia aluse sokli ( kuivbetoon) paigaldamisele. Monoliitse sokli puhul valatakse betoonkrae kogu piirdeaia ulatuses. Sellest soodsam võimalus on kasutada kergbetoon sokleid, mis paigaldatakse aiapostide külge. Kui seda ette teada, siis keevitame aiapostidele koheselt külge sokli kinnituse kõrvad. Seejärel saab peale postide paigaldamist lisada mugavalt sokli detailid. Soklite puhul on mõistlik kasutada aiaposte ristlõikega 80 x 80 mm, kuna sokli standardmõõt on samuti 80 mm. Muul juhul on tavapäraselt kasutusel 60 x 60 mm aiapostid ( need tihti ei ole ka piisavalt jäigad).

Puitaed sügavimmutatud puidust

Viimasel ajal on trendiks kasutada sügavimmutatud puitmaterjali. See on küll tavalisest töötlemata puidust kallim, kuid ka kordi vastupidavam (piirdeaia eluiga pikeneb tavapuiduga võrreldes kuni 5 korda). Kuna värvilt on sügavimmutatud puit roheline või pruunikas, mis paari aastaga pleekib tugevalt ära, siis on soovitav immutatud puit värvida. Kuid sellele ei hakka värv ilma eelneva erikuivatamiseta peale. Seetõttu on mõistlik tellida koheselt koos puidu immutamisega ka puidu kuivatus kuivatis. Ja seejärel saab peale kanda sobiva värvi. Värv hakkab peale ka peale paariaastast immutatud puidu välitingimustes pleekimist. Seega teiseks võimaluseks on ehitada piirdeaed immutatud puidust valmis ning paari aasta pärast see üle värvida.

Puitaed vertikaalsete lippidega 

Puitaed vertikaalsete lippidega

Puitaed vertikaalsete lippidega

Meie kogemusel kõige nägusam on, kui lipid ei ulatu üle ülemise horisontaalse põõna rohkem, kui 150 mm. Aiapostide vahe võiks olla maksimaalselt 2,5 m, et ei tekiks põõnade läbivajumist. Põõnade ristlõige peaks olema 44 x 95 mm. Kui nad on õhemad, siis elu on näidanud, et lumerohkete talvede korral lumi vajutab need katki. On olnud juhtum, kus oleme aia ümber ehitanud ( arendaja ehitatud), kuna aiapostid olid 3 meetrise sammuga ja põõnad liialt õhukesed. See aed oli 7 aastaga täielikult amortiseerunud.

Võiks kaaluda ka katteliistu paigaldamist puitlippidele ( puidust või plekist katteliist), et niiskus ei pääseks lippe mädandama. Seda saab paigaldada, kui lipid on ülevalt tasase lõikega.

Muul juhul võib aiale lisada huvitavat väljanägemist lipiotste kujundamisega. Seda saab teha mõne lihtsa lõikega või keerulisema disainiga.

Huvitav on kasutada ka erineva ristlõikega aialippe

Horisontaallaudisega puitaed 

Puitaed horisontaallaudisega

Puitaed horisontaallaudisega

Horisontaallaudisega puitaed valitakse tavaliselt siis, kui ka maja fassaadi juures on kasutatud horisontaalset laudist. Kui soovitakse vaadet varjata, siis kasutatakse tihtilugu kahepoolset laudist selliselt, et lipid ei ole kohakuti.
Aiapostide vahekaugus võiks olla maksimaalselt 2 meetrit, et horisontaalne laudis ei hakkaks kaarduma ilmastiku käes. Pikema vahe korral võib aed kergesti inetuks muutuda, kuna iga laud on omamoodi kõveraks kiskunud. 
Tihti kasuatakse vertikaalsete lippidega võrreldes siin laiemat lauda (kõrgusega 120 või 145 mm).
Laudade samm sõltub Teie soovidest või arhitekti ettekirjutusest, sellest sõltub ka aia üldmaksumus.

Puitaed vajab hooldust

Puitaed vajab regulaarset hooldust. Iga kahe aasta tagant võiks aeda hooldada. Aia värvimise puhul tuleb eriti hoolikalt töödelda puitlippide otsasid, kuna sealtkaudu pääseb niiskus kõige lihtsamalt sisse.

Topdoor tehtud puitaedadega saad lähemalt tutvuda siin.

Loe lähemalt:

Aiapostide paigaldus
Aia ehitus
Väravad 
Metallaiad

Piirdeaiad