Puitaed

Puitaed

Puitaed

Puidu mitmekülgsus võimaldab seda kasutada iga projekti puhul, alates kõige lihtsamatest ja lõpetades kõige elegantsemate ning dekoratiivsematega.

Puitaed ehitatakse üldjuhul kas vertikaalsetena või horisontaalsetena. Lippe võib kasutada nii laiema, kui kitsama küljega tänava poole asetatuna. Aiale võib lisada huvitavat väljanägemist lipiotste kujundamisega. Seda saab teha mõne lihtsa lõikega või keerulisema disainiga. Huvitav on kasutada ka erineva ristlõikega aialippe
Piirdeaia kõrguse ja laudise tihedusega mängides saab maja hoovi soovi korral muuta privaatsemaks ja mürakindlamaks.
Puitaia materjali valik ja töötlus on samuti mitmekesine: värvitud, termotöödeldud, sügavimmutatud, raudsulfaadiga töödeldud, hööveldamata, lehis, siberi lehis jne. jne.

Puitaia ehituse eripärad

Eluiga:

Maapinna ja piirdeaia puidust osade vahele peab jääma minimaalselt 100 mm. Muidu pääseb niiskus laudisele ligi ja hakkab seda mädandama.
Piirdeaia peale saab panna metallist katteliistu, et kaitsta lippe ka pealtpoolt tuleva niiskuse eest. Seda saab paigaldada, kui lipid on ülevalt tasase lõikega.

Tihe puitaed katteliistu ja kergbetoonist sokliga. Liugvärav Sommer RUNner+ väravautomaatikaga.

Katteliistuga ja sokliga puitaed

Puitaia eluiga pikendab oluliselt metallist põõnade kasutamine, kuna põõnad mädanevad tihtipeale esimesena ära. Põõnad võiob paigaldada klassikalisel viisil või ka puitlippe läbivalt.

Puidust piirdeaed, metallpõõnad läbivad lippe

Metallist põõnad läbivad puidust lippe

Sokkel:

Kindlasti tasub mõelda piirdeaia aluse sokli ( kuivbetoon) paigaldamisele. Monoliitse sokli puhul valatakse betoonkrae kogu piirdeaia ulatuses. Sellest soodsam võimalus on kasutada kergbetoon sokleid, mis paigaldatakse aiapostide külge. Kui seda ette teada, siis keevitame aiapostidele koheselt külge sokli kinnituse kõrvad. Seejärel saab peale postide paigaldamist lisada mugavalt sokli detailid. Soklite puhul on mõistlik kasutada aiaposte ristlõikega 80 x 80 mm, kuna sokli standardmõõt on samuti 80 mm. Muul juhul on tavapäraselt kasutusel 60 x 60 mm aiapostid ( need tihti ei ole ka piisavalt jäigad).

Proportsioonid:

Meie kogemusel vertikaalse laudise korral on kõige nägusam, kui lipid ei ulatu üle ülemise horisontaalse põõna rohkem, kui 150 mm. Aiapostide vahe võiks olla maksimaalselt 2,5 m, et ei tekiks põõnade läbivajumist. Põõnade ristlõige peaks olema 44 x 95 mm. Kui nad on õhemad, siis elu on näidanud, et lumerohkete talvede korral lumi vajutab need katki. Horisontaalse laudise puhul võiks aiapostide vahekaugus olla maksimaalselt 2 meetrit, et horisontaalne laudis ei hakkaks kaarduma ilmastiku käes. Pikema vahe korral võib aed kergesti inetuks muutuda, kuna iga laud on omamoodi kõveraks kiskunud. 

Puitmaterjali töötlus

Puitaed sügavimmutatud materjalist. See on küll tavalisest töötlemata puidust kallim, kuid ka kordi vastupidavam (piirdeaia eluiga pikeneb tavapuiduga võrreldes kuni 5 korda). Kuna värvilt on sügavimmutatud puit roheline või pruunikas, mis paari aastaga pleekib tugevalt ära, siis on soovitav immutatud puit värvida. Kuid sellele ei hakka värv ilma eelneva erikuivatamiseta peale. Seetõttu on mõistlik tellida koheselt koos puidu immutamisega ka puidu kuivatus kuivatis. Ja seejärel saab peale kanda sobiva värvi. Värv hakkab peale ka peale paariaastast immutatud puidu välitingimustes pleekimist. Seega teiseks võimaluseks on ehitada piirdeaed immutatud puidust valmis ning paari aasta pärast see üle värvida.
Puitaed raudsulfaadiga töödelduna. See kaitseb puitu ilmastikuolude, seente ja hallituse eest. Koheselt puidu värv praktiliselt ei muutu, vaid see hakkab muutuma ainult välistingimustes niiskuse ja UV-kiirguse koosmõjul. Seega saavutab Teie aed tumedama hallika tooni ainult paigaldatuna ning sedagi alles kuude möödudes. Tulemus on kaunis, hallikas, sügav, pisut kirju värvitoon. Kui soovitud toon on saavuatud, siis võib rekatsiooni peatada, töödeldes puitu mõne värvitu õliga. Muul juhul aastatega tumeneb puit edasi. Muud igaastast värvimist vms töötlust ei ole vaja teostada. 

Lehisest piirdeaed, lehisest aed, lehisest aialipid, lehisest väravad

Raudsulfaadiga töödeldud lehisest aed ja väravad

Puitaed vajab hooldust

Puitaed vajab regulaarset hooldust. Iga kahe aasta tagant võiks aeda hooldada. Aia värvimise puhul tuleb eriti hoolikalt töödelda puitlippide otsasid, kuna sealtkaudu pääseb niiskus kõige lihtsamalt sisse.

Topdoor tehtud puitaedadega saad lähemalt tutvuda siin.

Loe lähemalt:

Aiapostide paigaldus
Aia ehitus
Väravad 
Metallaed

Piirdeaiad

Kui soovid täpsemalt küsida aia ehituse kohta, siis saad seda teha siin:

Kontakt

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.