Lehisest piirdeaed
Lehisest piirdeaed sai paigaldatud Tedre tänavale. Ei juhtu just liiga tihti, kui puitaia rajamisel kasutatakse välistingimustesse ideaalselt sobivat lehise puitu. Sellel puuliigil on looduslik kaitse niiskuse ja mädanike vastu. Eriliti tõhus looduslik mädaniku kaitse on just siberi lehisel. Euroopa lehisel on ka, kuid kordades väiksem. Samuti on lehis kõva ja vastupidav puit. Kui Veneetsia on püsinud lehisepuidust ehitatud vaiadel sajandeid, siis kindlasti peavad väga kaua vastu ka Teie lehisest rajatud piirdeaed ja väravad.
Lehis on küll kallim kui süvaimmutatud mänd, kuid viimane ei sobi kõikjale ja kõigile. Lehist ei ole tarvis üldse töödelda, vastupidi, niiskusega tema kõvadus vaid suureneb. Ja puit peab vastu nii mullas, kui vees. Kuid päikese kiirguse toimega peab siiski arvestama. Kaitsmata puit hakkab UV kiirguse mõjul ajapikku tumenema. Loomulikult võib lehist ka toonida, et anda talle soovitud jumet. Arvestama peab ka sellega, et lehisel on kinnitamisel oht lõhenemiseks, mille vastu aitavad ettepuuritud kruviaugud (www.puuinfo.ee).
See piirdeaed sai rajatud Tallinnasse, Tedre tänaval asuvale kortermajale. Kasutatud on siberi lehist, millest on nii aiapostid, kui ka kogu ülejäänud aiamaterjal. Lehis on paigaldatud töötlemata kujul, mistõttu piirdeaed aja jooksul tumeneb. Juurde on ehitatud prügimaja, mis kenasti varjab prügimajanduse ja sobitub kenasti nii piirdeaia, kui ka korterelamuga.
Paigaldatud on SOMMER tõkkepuu, millele lisati GSM moodul. GSM moodul tähendab siis seda, et lisaks puldiga avamisele on võimalik helistada moodulisse paigaldatud SIM kaardi telefoninumbrile ja värav avaneb. Lisaks olgu öeldud, et süsteem on turvaline: värav ei avane, kui keegi saab teada telefoni numbri ning helistab. Telefon, millelt helistatakse, peab olema majahalduri poolt enne sisestatud. Numbrite lisamine ja kustutamine käib lihtsasti. Kui on teada, et külaline on tõkkepuu taga, siis peab helistama korteriomanik ise, et külaline sisse päästa.