Liugvärav ehk lükandvärav
Liugvärav ehk lükandvärav liigub paralleelselt piirdeaiaga, sobides ka kohtadesse, kus aiast garaažini ei ole piisavalt ruumi paigaldada sisse- või väljapoole avanevaid tiibväravaid. Samas on vaja arvestada küljele avanemiseks piisavalt vaba ruumi.
Liugvärav on konstruktsiooni poolest massiivne ning seetõttu sobib hästi ka väga tuulistesse paikadesse, olles oma olemuselt stabiilne ja vastupidav. Liugvärava toimimisel on kõige olulisemaks komponendiks väravaraami all osas paiknev juhtsiin ja juhtrullikud. Me kasutame ainult kaheksa laagriga juhtrullikuid, kus värava koormus jaotub ühtlasemalt võrreldes viie rullikuga lahendusele ja tänu sellele liigub lükandvärav stabiilsemalt ning kergemalt. Mida paremini ning kergemini liigub värav, seda lihtsam on automaatikal väravat liigutada ehk automaatika nö eluiga sõltub kindlasti värava kvaliteedist!
Liugväravale paigaldatakse tavaliselt koheselt ka väravaautomaatika, aga tiibväravat on võimalik tellida ka maariivide ning ülemise pöördriiviga ehk ilma automaatikata.
Liugvärava raamid valmistame tavaliselt nelikanttorust 60 x 40 mm või 80 x 40 mm ning visuaalselt saab selle viimistleda sobivalt ülejäänud piirdeaiaga. Samas võib kaaluda ka võimalust, et viimistleda puidust piirdeaia puhul liugvärav siiski metalliga, et garanteerida pikk eluiga. Metallist nö aialipid saab toota sarnased puitlippidele ning värvida sama tooniga, selliselt jääb visuaalselt üldmulje esiaiast tervikuna rahulik ja silmale hea vaadata.
Lume puhul peab arvestama, et lumepuhastusega peab küll vähem hoolsamalt tegelema, kui tiibväravate puhul (mil tuleb vabastada kogu tiibade tööraadius lumest puhtaks), aga siiski peab suure lumesaju korral vaatama üle külgmise siini, kuhu värav avaneb ning vajadusel selle lumest vabastama. Vastasel juhul võib sulade ja külmade vaheldumisel liikumistee siinidel puht füüsiselt täiesti takistatud saada ning jäätunud juhtsiini on hiljem raskem puhastada.
Lisana on võimalus väravale paigaldada vilkur. See tundub ehk täiesti ebaoluline detail, aga tegelikkuses lisab hea annuse mugavust. Näiteks vajutad hetkeks pulti ja kiirustad edasi, ja märkad vilkurist kohe, kas värav hakkas liikuma või mitte. Muul juhul läheks pisut aega, enne kui saad kindlalt veenduda, et värav tõesti hakkas sulguma.
Enimkasutatav väravaautomaatika meie soovitusel on STArter S2+ või RUNner+
Loe huvi korral lisaks: